AKTUALITY‎ > ‎

Biskup zasvětil diecézi Panně Marii a představil nový znak diecéze...

přidáno: 4. 1. 2014 16:15, autor: Farnost Josefov

Hradecká diecéze má nový znak

01. 01. 2014
Hradecká diecéze má nový znakDiecéze slaví 350. výročí. V první den jubilejního roku biskup Jan Vokál v katedrále odhalil nový znak, jehož autorem je italský kardinál di Montezemolo.

 

Autor papežského znaku Benedikta XVI. a desítek dalších biskupských, kardinálských a papežských znaků, italský kardinál Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, navrhl pro královéhradeckou diecézi nový znak. Tradiční bílou svatodušní holoubici na červeném podkladě v něm doplňuje písmeno M, symbol jména Panny Marie, jejímuž Neposkvrněnému Srdci biskup Jan Vokál diecézi 1. ledna slavnostně zasvětil.

 

Barevná varianta znaku

 

Hradecký biskup znak odhalil při odpolední bohoslužbě v katedrále. Zahájil tak oslavy 350. výročí založení diecéze.

 

Černobílá varianta znaku


Oslavy potrvají celý rok. Kromě výstav, konferencí a koncertů je na programu devět velkých poutních mší svatých v různých částech diecéze.

 

(ps)


Biskup zasvětil diecézi Panně Marii

01. 01. 2014
Biskup zasvětil diecézi Panně MariiPřipojil se k papeži Františkovi, který Neposkvrněnému Srdci Panny Marie na podzim svěřil celý svět. I v Hradci u toho byla socha Panny Marie fatimské.

 

Fotogalerie z novoroční Mše svaté zde


Už před třemi sty lety královéhradecká diecéze vynikala mariánskou úctou, biskup Jan Tobiáš Becker na začátku 18. století umístil sochu Panny Marii přímo nad hlavní vchod biskupské rezidence. Královéhradecký biskup Jan Vokál proto 1. ledna 2014 zahájil jubilejní rok 350. výročí založení diecéze právě jejím zasvěcením Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. 

 

Zároveň se tím připojil k papeži Františkovi, který Neposkvrněnému Srdci Panny Marie svěřil svět loni v říjnu. Podobně to učinil už Svatý otec Pius XII. v roce 1942 a Jan Pavel II. v letech 1984 a 2000. Vždy u toho v Římě byl originál sochy Panny Marie z portugalské Fatimy, která je s úctou k Neposkvrněnému Srdci Panny Marie spojena.

 

Tato socha byla nyní také v královéhradecké katedrále, byť pouze její replika z kaple biskupa.

 

"V letošním roce si nechceme jen připomínat dávnou historii. Chceme na ni plně navázat. Učiníme to dnes tím, že společně obnovíme a oživíme dávnou mariánskou úctu, která je s diecézí spojena více, než mnozí z nás tušili," řekl biskup Jan Vokál v úvodu novoroční Mše svaté v katedrále, kterou zcela zaplnili věřící z celé diecéze.

 

"Přijímáme-li Krista, nemůžeme přehlížet Marii. Na cestě ke Kristu nelze Matku Boží minout nebo obejít," doplnil biskup.

 

Při Mši svaté také odhalil nový diecézní znak (více o něm zde), ve kterém k tradiční holubici Ducha Svatého, jemuž je zasvěcena katedrála, přibylo právě mariánské písmeno M.

 

Text zásvětné modlitby k Panně Marii čtěte zde

 

Fotogalerie z novoroční Mše svaté zde

Comments