AKTUALITY‎ > ‎

Domov sv. Josefova v Žírči - benefiční akce pomáhala nemocním už podesáté

přidáno: 3. 3. 2011 3:19, autor: Petr Boháč

Benefiční akce pomáhala nemocním už podesáté

1.8.2011 15:04   Benefiční koncerty

NEPŘÍZEŇ POČASÍ provázela desátý ročník Svatoanenských slavností v Žirči. Domov sv. Josefa v Žirči ale i přesto navštívily desítky lidí.Ani déšť a chlad neodradil návštěvníky tradiční benefiční akce, jež se konala v sobotu 30. 7. v areálu Domova sv. Josefa v Žirči. Svatoanenské zahradní slavnosti aneb slavnosti bez bariér přilákaly svou vlídnou poutní atmosférou a pestrým programem bezmála osmistovku návštěvníků. Mohl se tak již podesáté pomyslně propojit svět zdravých a hendikepovaných a naplnit tak původní myšlenku, jež stála u zrodu slavností před deseti lety. Výtěžek přesáhl sto tisíc korun a poputuje na financování úpravny vody, modernizaci rehabilitace a ovládání plošiny pro klienty.

Slavnosti byly zahájeny ve 13 hodin mší svatou. Celebroval ji nový biskup královéhradecký Mons. Jan Vokál. Poté následovalo zahájení a poděkování sponzorům z úst Mgr. Dominika Melichara, zástupce ředitele pro zdravotně sociální služby a chráněné dílny v Žirči za přispění paní Ilony Dvořákové, redaktorky a moderátorky z Českého rozhlasu Hradec Králové. V kostele se pak vystřídali umělci a soubory: manželé Petr a Markéta Lutkovi, z Děčína přijel soubor hudby gotické, renesanční a barokní SoliDeo, pod názvem „Správně vidíme jen srdcem“ mohli posluchači slyšet recitační pořad s hudebním doprovodem podle Exupéryho Malého prince, a nemohl chybět varhanní koncert s originální zvonkohrou v podání prof. Václava Uhlíře.  Na scénu do parku přijala pozvání známá pardubická kapela Ready Kirken, z Prahy zavítala tradiční irská a skotská hudba Irish Dew  a stejně tak kvalitní kapela Bezefšeho, poté patřilo pódium finalistovi televizní soutěže Super Star, Michalu  Šepsovi, který před koncertem svým fanynkám rozdával podpisy.  Pro nepřízeň počasí se nemohly realizovat projížďky na ponících, nemohl se nafouknout ani skákací hrad. Děti se spokojily s trampolínou a dětským koutkem Žirafa.  Pro nepřízeň počasí byla scéna na nádvoří přemístěna do vestibulu Domova a tam malí diváci zhlédli pohádku O Popelce v provedení Evy Hruškové a Duhovou pohádku z agentury Kamila Kouly z Olomouce, v programu Kouzelný cirkus čaroval Karel Kašpar, alias Mistr Carlo. Z  České Skalice přijel zatančit a zahrát dětský folklorní soubor Barunka.

I labužníci si přišli na své: Nově opravený secesní altán navštívili milovníci kávy a ve sklípku bývalého pivovaru probíhala ochutnávka českých vín a výborných sýrů.

Rekonstruovaný přístavek kostela sv. Anny, bývalá kočárovna se proměnil v útulnou cukrárnu s vystavenými kolážemi na Starozákonní téma, které zapůjčila farnost Polička. Stánky s dárkovým zbožím lidového charakteru a s výrobky chráněných dílen lemovaly cestičky v zámeckém parku.

„Tento den byly otevřeny dveře pro toho, koho zajímá život našich klientů v historických interiérech bývalé jezuitské rezidence, “ říká Ing. Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec. A dodává: „Jsme opravdu rádi, že se prostřednictvím živého vysílání v Českém rozhlase Hradec Králové, v pořadu Radioklub, mohli posluchači dozvědět více o zákeřné nemoci roztroušená skleróza a o Domově sv. Josefa - doposud jediném zařízení v ČR pro lidi takto nemocné.“

Akce se konala za podpory města Dvůr Králové nad Labem a Královéhradeckého kraje a sponzorů.

Jitka Holcová, fundraising a P. R. Domov sv. Josefa,

www.domovsvatehojosefa.cz