AKTUALITY‎ > ‎

Jeho Excelence biskup Jan Vokál se ujal úřadu 25. královéhradeckého biskupa

přidáno: 14. 5. 2011 15:40, autor: Petr Boháč

Jeho Excelence biskup Jan Vokál se ujal úřadu 25. královéhradeckého biskupa

Slavnostním předáním úřadu vyvrcholilo dlouhé čekání na nového královéhradeckého biskupa. V sobotu krátce po třetí hodině odpoledne převzal biskup Jan Vokál od arcibiskupa Dominika Duky zlatou berlu a s ní i oficiálně začal vládnout místní diecézi. Slavnost sledovalo v hradeckém chrámu svatého Ducha několika stovek lidí.
Slavnostní bohoslužbu zahájil liturgický průvod od biskupství do chrámu svatého Ducha. Před jeho dveřmi dosavadní pověřený administrátor Josef Kajnek popřál novému biskupovi hodně štěstí ve funkci. Jan Vokál pak políbil kříž. Samotný oficiální akt uvedení do úřadu však symbolizovalo až předání zlaté berly. Pak následovala klasická bohoslužba, kterou sledovaly i významného osobnosti. Mezi hosty nechyběl hejtman Lubomír Franc, hradecký primátor Zdeněk Fink, ministr zdravotnictví Leoš Heger, senátor Miroslav Antl a mnoho dalších lidí veřejného života.

"Chci, aby v sobě lidé poznali Boha. To je můj úkol," řekl na tiskové konferenci Jan Vokál. Do Hradce Králové přijel z Vatikánu teprve v pátek. "Chtěl jsem si jít nakoupit nějaké základní věci a já ani nevěděl, kde je nějaký obchod," pokračoval s úsměvem nový biskup. Zároveň připustil, že přemýšlí v italštině. Téměř 30 let totiž strávil v Itálii, kam před téměř 30 lety emigroval.

Liturgický průvod

Josef Kajnek přebírá od ministranta kříž

Jan Vokál líbá kříž před dveřmi chrámu

Modlitba Jana Vokála

Zaplněný chrám svatého Ducha

Jan Vokál

Jan Vokál přebírá berlu

Slavnost sledovali i lidé na velkoplošné projekci

Řádová sestra

Nový královéhradecký biskup Jan Vokál se chce po nástupu do své funkce věnovat kromě duchovní činnosti hlavně práci s kněžími. Postupně objede všechny farnosti ve své diecézi, jichž je 265. Řekl to dnes novinářům před odpolední slavnostní bohoslužbou v katedrále svatého Ducha v Hradci Králové, při níž se ujme svého úřadu.

"Důraz budu klást v první řadě na to, abych byl pastýřem podle Kristova vzoru. Zvláštním způsobem bych se rád zaměřoval na spolupráci s kněžími, protože to jsou první spolupracovníci," uvedl Vokál. Kněží jsou podle něj ti, kteří jsou v nejužším kontaktu s rodinami, dětmi a mládeží.

Dvaapadesátiletého Vokála do úřadu hradeckého biskupa jmenoval 3. března papež Benedikt XVI. Nový biskup se narodil v Hlinsku na Chrudimsku, aby mohl vystudovat teologii, rozhodl se v 80. letech minulého století emigrovat do Itálie. V Československu předtím studoval kybernetiku.

Z návratu do vlasti má biskup protichůdné pocity. "Na jedné straně jsem pohnut tím, že se po dlouhé době vracím domů a že se vracím jako pastýř diecéze, odkud jsem musel tajně kvůli víře utíkat. Na druhé straně je pro mne změn velmi mnoho, musel jsem opustit přátele, měnit formu života a nevěděl jsem, s kým budu pracovat a kde budu bydlet," řekl Vokál.

Po loňském odchodu Dominika Duky na místo pražského arcibiskupa nebylo místo hradeckého biskupa 11 měsíců obsazené. Diecézi vedl jako administrátor Josef Kajnek. Papežský prelát Jan Vokál, který byl jmenovaný 25. biskupem královéhradeckým, byl od roku 1991 doposud církevním hodnostářem ve Vatikánu.

Královéhradecká diecéze vznikla roku 1664 založením zdejšího biskupství. Počet obyvatel diecéze je 1,26 milionu, z toho se při sčítání v roce 2001 přihlásilo ke katolické církvi zhruba 307.000 lidí, odhad počtu katolicky pokřtěných je 450.000.