AKTUALITY‎ > ‎

Je třeba se mít na pozoru, abychom neočkovali proti víře - formujeme srdce ne monstra !

přidáno: 4. 1. 2014 16:18, autor: Farnost Josefov

Papež František: Je třeba se mít na pozoru, abychom neočkovali proti víře

Vatikán. Článek italského časopisu Civilta Cattolica (2014, I, 3-17, 4. ledna 2014) nazvaný „Probuďte svět!“, ve kterém o. Antonio Spadaro zachycuje tříhodinovou diskusi papeže Františka se sto dvaceti generálními představenými mužských řeholí, přináší také pasáž týkající se oblasti školství, kde mnohé řeholní řády působí. Papež František hovořil s velikým důrazem o tom, že „výchova je dnes naprosto klíčovým posláním“. A uvedl několik svých zkušeností z Buenos Aires o nezbytné přípravě, která je potřebná pro uchopení výchovných kontextů mládeže a dětí, jež žijí ve složitých situacích, zvláště pokud jde o rodinu: „Pamatuji se na případ jednoho velmi smutného děvčátka, řekl papež doslova, které učitelce jednou svěřilo důvod tohoto svého stavu: »přítelkyně mojí matky mne nemá ráda«. Vysoké procento školních dětí má rozvedené rodiče. Situace, které dnes prožíváme, nás proto stavějí před nové výzvy, jež jsou pro nás někdy jen velmi stěží pochopitelné. Jak zvěstovat Krista těmto dětem? Jak zvěstovat Krista této měnící se generaci?“ – ptá se papež a uzavírá: „Je třeba se mít na pozoru, abychom je nenaočkovali proti víře.“ Upozorňuje papež František v samotném závěru čtrnácti stránkového zprávy o. Spadara o otevřené rozpravě Svatého otce s vyššími představenými mužských řeholí z konce listopadu loňského roku.

František: Pokud neformujeme srdce, formujeme malá monstra

Vatikán. Jezuitský čtrnáctidenník La Civiltà Cattolica dnes zveřejnil relaci papeže Františka ze setkání s Unií generálních představených mužských řeholí. Setkání proběhlo 29. listopadu. Tehdy však byla zveřejněna pouze tisková zpráva. Teprve nyní se dostává na veřejnost obsah tříhodinového dialogu Svatého otce se sto dvaceti generálními představenými řádů a kongregací.

„Musíme formovat srdce. Jinak formujeme malá monstra – a tato malá monstra pak formují Boží lid. To mi skutečně nahání husí kůži,“ vyjadřuje se papež František svým nezaměnitelně bezprostředním stylem k otázce řeholní formace. Svatý otec velmi jasně mluví také o identitě a úkolu řeholních společenství. Evangelijní radikálnost není jen věcí řeholníků, požaduje se od každého, nicméně „řeholníci následují Pána zvláštním, profetickým způsobem. Právě takové svědectví od vás očekávám – dodává papež. „Řeholníci musejí být muži a ženy schopní probudit svět!“ K tomu není nutné být supermanem, pokračoval František. Umění přiznat vlastní slabost a hřích není v rozporu se svědectvím, které má řeholník vydávat, naopak může je posílit.
Naprostou prioritou řeholního života, říká papež, je prorokovat Království. Pokušením je „hrát si na proroka“.

Papež žádá po řeholnících, aby se snažili poznat skutečný život lidí své doby. Není-li tomu tak, hrozí nebezpečí ideologií a fundamentalismů. Vybízí k hledání nového jazyka při apoštolátu mládeže a ke kreativnímu hledání nových cest v rámci charismatu:
„Charisma není jako láhev destilované vody. Je třeba žít je s nasazením sil, číst ho nově také po kulturní stránce,“ říká František a dodává, že obavy z chyb v tom nemají být brzdou. Za větší nebezpečí než chyby označuje zahořknutí.

Svatý otec rovněž zmínil, že je třeba dovést k cíli nikdy nepublikovaný dokument o řeholnících, kteří nepřijímají kněžské svěcení. Druhý dokument, nad nímž se zastavil, Mutuae relationes se týká vztahu mezi biskupy a řeholníky v místních církvích. V současnosti probíhá jeho revize. „My biskupové musíme pochopit, že zasvěcené osoby nejsou pomocným materiálem, nýbrž nositeli charismat, která obohacují diecézi,“ řekl papež František během setkání s generálními představenými mužských řeholních společenství.