AKTUALITY‎ > ‎

Kardinál Dominik Duka v Hradci zahájí projekci filmu o pastoraci Romů

přidáno: 19. 3. 2014 7:01, autor: Petr Boháč   [ Aktualizováno 22. 3. 2014 5:11 uživatelem Farnost Josefov ]

18. 03. 2014

Kardinál Dominik Duka v Hradci zahájí projekci filmu o pastoraci RomůV Biu Centrál bude mít ve středu 19. března premiéru dokument o slovenském knězi Mariánu Kuffovi, který se stará o romské děti. Doplní ho beseda s tvůrci. 

 

Hradecké premiéry slovenského dokumentu Všetky moje deti se ve středu 19. března v sedm hodin večer v kině Bio Centrál zúčastní kardinál Dominik Duka, který nad projekcí filmu v Česku převzal záštitu. Už ve čtvrt na sedm začne ve foyer kulturní program s ochutnávkou romských specialit, k vidění bude také výstava fotografií.

 

Ústřední postavou filmu Všetky moje deti je charismatický farář Marián Kuffa. Divák ho vidí často ve špinavých montérkách, sleduje jeho misi do prostředí bídy a beznaděje v zapomenutých romských osadách. Spíše než kázáním se Kuffa snaží strhnout Romy vlastním příkladem a lidským zájmem. Snaží se pomoci nejchudším: místo chatrčí plných krys je učí svépomocně stavět důstojnější bydlení.

 

Film otevřeně ukazuje problémy, se kterými romská komunita zápasí. Sledujeme dramatické příběhy Romů a boj Kuffy s drsnou realitou: chce, aby "jeho" děti objevily své schopnosti, naučily se nezávidět si a pomáhat jeden druhému.

 

Téma soužití Romů s většinovou společností je konfliktní také v naší zemi, křesťany bohužel nevyjímaje. „Nepochybuji o tom, že film určitě vyvolá spoustu různých emocí a bezpočet dotazů v tak velice křehké oblasti vzájemného soužití. Kéž díky němu a příkladu jednoho slovenského faráře si zodpovíme alespoň některé a nebojíme se rovněž vstoupit aktivně do dění v reálném životě a do vzájemného sdílení s těmi, kteří nejsou o nic horší, než si někdy pyšně o sobě myslíme,“ uvádí ke snímku náměstkyně primátora Anna Maclová, která film do Hradce přivezla. Dílo slovenského kněze hraje v jejím osobním životě velkou roli a sama dění v komunitě vytrvale fotograficky dokumentuje.

 

Ti, kdo nestihnou premiéru, nemusí litovat, repríza filmu se uskuteční na stejném místě v pátek 21. března od 17.30 hodin.

 

Plakát

Comments