AKTUALITY‎ > ‎

MÁME NOVÉHO PAPEŽE FRANTIŠKA

přidáno: 14. 3. 2013 6:50, autor: Farnost Josefov

CÍRKEV MÁ NOVÉHO PAPEŽE FRANTIŠKA

Kardinálové zvolili příštího nástupce apoštola Petra už v pátém kole volby.

Jen o jedno kolo hlasování navíc než při volbě Benedikta XVI. v roce 2005 bylo nyní potřeba k výběru jeho nástupce.

Kardinálové ve středu večer zvolili 266. papežemJORGEHO BERGOGLIA, který přijal jméno FRANTIŠEK I.

"Raduji se z této volby."

Prohlášení biskupa Jana Vokála ke zvolení nového papeže

"Raduji se z této volby." Prohlášení biskupa Jana Vokála ke zvolení nového papeže
První reakce královéhradeckého biskupa na oznámení jména nového Svatého otce.

Tuto zprávu jsem přijal během modlitby ve své soukromé kapli, kam jsem se odebral hned poté, co bílý kouř oznámil zvolení nového Svatého otce. Je to mimořádný okamžik nejen pro celou církev, ale i pro prožívání víry každého křesťana - přichází nový nástupce apoštola Petra, který nás všechny povede k neviditelné hlavě církve, to je ke Kristu.

Přijímám tento výsledek s velikou vděčností Bohu a s vírou v moudré působení Ducha Svatého, který bude nového římského biskupa provázet v jeho náročné službě.

Ač papeže Františka ze svého působení v Římě osobně neznám, vím, že už před osmi lety byl považován za významného kandidáta. Jako někdejší arcibiskup Buenos Aires byl znám jednoduchostí svého života a tím, jak moc mu záleželo na péči o chudé a sociálně potřebné. Zároveň vždy vystupoval jako rozhodný ochránce pokladu víry a nauky církve v zásadních morálních otázkách. V jeho krátkém projevu mě velmi oslovilo, že hned na začátku v modlitbě zasvětil svou službu Panně Marii.

Z této volby se raduji a přijímám ji jako veliký dar Boha člověku. Jako biskup vyjadřuji papeži Františkovi hlubokou úctu a bezpodmínečnou poslušnost.

+ Jan Vokál
biskup královéhradecký