AKTUALITY‎ > ‎

Olympiáda v Londýně začne velkou bohoslužbou, české olympioniky duchovně doprovází Czendlik

přidáno: 21. 7. 2012 15:47, autor: Petr Boháč

ČBK (Londýn)

Římskokatolický arcibiskup Vincent Nichols bude 28. července sloužit mši svatou k zahájení letních olympijský her v Londýně. Vedle aktivních sportovců přislíbila účast i řada bývalých olympioniků. Londýn chystá v době sportovních svátků doprovodné duchovní programy. České olympioniky bude duchovně doprovázet P. Zbigniew Czendlik.

Londýn 2012Na olympijskou bohoslužbu do Westminsterské katedrály zvou před zahájením her katoličtí biskupové Velké Británie. Bohoslužbu společně s olympioniky a věřícími celého světa oslaví westminsterský arcibiskup Vincent Nichols, southwarský arcibiskup Peter Smith a apoštolský nuncius arcibiskup Antonio Mennini. Bohoslužba se bude slavit i v září – před zahájením paralympiády – v londýnské katedrále sv. Jiří.

Každou olympijskou výpravu doprovází vedle lékařů, psychologů a psychoterapeutů i duchovní. Pověření k duchovní službě u českého olympijského týmu dostal P. Zbigniew Czendlik. Kardinál Dominik Duka mu v osobním dopise napsal: "Jistě i Vaším přispěním budou (sportovci) prezentovat olympijskou myšlenku sportovních výkonů postavených na zásadách čestného jednání, korektnosti a internacionality."

Britská katolická církev zřídila vlastní kancelář pro koordinaci svých aktivit během sportovního léta. Nedaleko olympijského stadionu tak bude zřízen camp se stovkami mladých dobrovolníků z různých částí světa, kteří budou pomáhat realizovat duchovní programy. Centry setkání, jež budou denně otevřená atletům, funcionářům, divákům a turistům, bude Westminsterská katedrála a kostel sv. Františka ve Stratfordu. Mladí z campu „Joshua“ budou pomáhat i při pouliční misii londýnských far a oznamovat kulturní nabídku města. Při pouličních akcích chtějí mladí poukázat především na problém obchodu s lidmi. Svými aktivitami se tak katolická církev přidává k ekumenické olympijské iniciativě „More than Gold“, do níž se zapojily tisíce křesťanů různých konfesí a budou se snažit oslovit návštěvníky olympiády.

Církev klade zvláště důraz na paralympiádu

Koordinátor duchovních aktivit katolické církve James Parker se v rozhovoru pro Rádio Vatikán podivil, že někteří katolíci příliš nevnímali styčné body mezi spiritualitou a sportovním výkonem. Jen pár dní před zahájením olympiády ale vidí v tomto směru jakési probuzení. „Církev si uvědomila, že hry jsou jedinečnou příležitostí, jak vytvořit společenství míru. Člověk musí brát v úvahu kulturní rozdíly a přivítat cizince.“

Zvláštní důraz klade katolická církev na paralympiádu. V minulém týdnu se v Londýně konala konference se 160 zúčastněnými s mottem: „EveryBody has a Place“ (Každý/každé tělo má prostor). Tématem konference bylo postižení, teologie a sport. „Nejsou to pouze obrázky olympijských vítězů, co lidem zůstává v paměti, ale právě sportovci paralympiády, kteří se veškerou svou silou snaží vyčerpat potenciál daný Bohem. Tyto obrázky nám říkají, že pravá síla často vzniká a zraje především tváří v tvář rozmanitosti a výzvám,“ řekl James Parker.