AKTUALITY‎ > ‎

přidáno: 14. 5. 2011 15:35, autor: Petr Boháč   [ aktualizováno 14. 5. 2011 15:39 ]

Nový královéhradecký biskup Vokál přirovnal svůj návrat do vlasti k druhé emigraci

Nově jmenovaný biskup královéhradecký Jan Vokál (na snímku), který se v sobotu při slavnostní mši ujme své funkce, přirovnal svůj návrat do vlasti ke druhé emigraci. (Foto: <a href=http://www.mediafaxfoto.cz target=_blank>© Mediafaxfoto.cz</a>)
Nově jmenovaný biskup královéhradecký Jan Vokál (na snímku), který se v sobotu při slavnostní mši ujme své funkce, přirovnal svůj návrat do vlasti ke druhé emigraci. (Foto: © Mediafaxfoto.cz)
HRADEC KRÁLOVÉ / 15:03, 14. 05. 2011

Nově jmenovaný biskup královéhradecký Jan Vokál, který se v sobotu při slavnostní mši ujme své funkce, přirovnal svůj návrat do vlasti ke druhé emigraci. I když jsem vždy měl vekou oporu ve zdejší diecézi, jsem pohnut, řekl Vokál agentuře Mediafax.

"Těším se a mám radost, že se mohu vrátit tam, odkud jsem musel před téměř 30 lety tajně utíkat. Jmenování pro mě bylo nečekané, protože jsem měl jen velmi malou pastorační činnost," uvedl nový biskup královéhradecký s tím, že se ve své práci prvotně zaměří hlavně na to, aby prý byl především dobrým pastýřem Kristova vzoru. Bude tedy klást důraz na práci s kněžími a spolu s nimi se bude věnovat především rodině, která podle něj nyní prochází krizí, dále na děti a mládež a na nejstarší.

Biskup má podle řádu povinnost během pěti let navštívit všechny farnosti v diecézi, Vokál věří, že to stihne i dříve, přestože je královéhradecká diecéze poměrně rozsáhlá. "Někde jeden kněží obstarává více farností. Můj zájem bude především vidět pastorační starosti kněžstva, seznámit se s nimi a svým úřadem kněžím nějak přispět," podotkl Vokál a dodal, že zatím nevidí potřebu v diecézi něco měnit, zlepšovat.

Dvaapadesátiletý Jan Vokál má ve svém znaku havajskou růži a je velkým obdivovatelem svatého Damiána. "On se nabídnul, aby pomohl malomocným vyhoštěným na havajský ostrov. Tím, že se rozhodl jít jim tam jako zdravý člověk dělat misionáře, se odsoudil na smrt," řekl Vokál. V okamžiku, kdy si o jeho životě přečetl, začalo v něm uzrávat rozhodnutí stát se knězem, dodal. Definitivně se pro teologii a kněžství prý rozhodl až těsně před ukončením vysokoškolských studií kybernetiky kolem svého 24. roku.

Tehdy vycestoval s Čedokem do Jugoslávie, odkud mohl z jednodenního výletu lodí do Itálie uprchnout bez cestovního pasu, jen s několika německými markami zašitými v botě. "Neuměl jsem italsky, ani jsem v ČR nechtěl budit studiem jazyka podezření o možném vycestování. Myslel jsem si, že studium teologie se vede v Itálii v latině," vysvětlil Vokál.

V roce 1989 byl vysvěcen na kněze a mezitím prováděl praxi v USA v tamních českoamerických komunitách. Věnoval se studiu, pak se vrátil kvůli svěcení do Říma. Chtěl být vikářem ve Spojených státech, ale ve 2. roce působení v americkém Illinois jej Jan Otčenášek povolal do Říma, kde téměř 20 let působil v sekretariátu svatého stolce.

Jan Vokál ve volném čase také hojně sportuje. Kromě každodenní obliby běhání má rád horskou turistiku, sjezdové lyžování a je certifikovaným instruktorem potápění. "Věřím, že člověk se lépe dokáže koncentrovat na práci, když si váží svého zdraví a udržuje si ho," vysvětlil nový biskup.

Jana Vokála jmenoval do úřadu hradeckého biskupa 3. března papež Benedikt XVI. Podle informací pomocného biskupa Josefa Kajneka, který funkci dočasně zastával jako administrátor déle než 13 měsíců, byli na funkci dva další kandidáti. On sám má ze jmenování právě Jana Vokála velkou radost.

"Byl to můj tip i tajné přání. Byla to dlouhá doba a jsem rád, že úřad můžu předat, protože diecéze má mít sídelního biskupa. Ten totiž může dělat důležitá rozhodnutí," uvedl Kajnek. On sám na kandidaturu nepomýšlel a papežského nuncia také požádal, aby se o něm neuvažovalo.

Královéhradecká diecéze, která vznikla roku 1664 založením tamního biskupství, má celkem 265 farností a zhruba 1,3 milionu obyvatel. Z toho se při sčítání lidu domů a bytů v roce 2001 přihlásilo ke katolické církvi kolem 307 000 lidí, počet katolicky pokřtěných se odhaduje na 450 000.

Autor: Bohuslav Štepánek