AKTUALITY‎ > ‎

Papež „chodí po vodě“

přidáno: 27. 2. 2016 14:38, autor: Farnost Josefov   [ aktualizováno 27. 2. 2016 14:38 ]

Papež „chodí po vodě“. Odmítá strach z muslimů. Duka by se měl nakazit jeho virem

převzato z lidových novin

Papež František jel do Afriky. Šel do mešity. Žije naruby. Primas český zase sloužil mši pro Zemana v Lánech.

Žijeme v rozběsněném, rozvášněném světě. Denně slyšíme nějakou „jobovku“, už nám to připadá normální. Nic dobrého, jen děsy a děsy a děsy. Naučili jsme se bát. Nemáme klid, nedůvěřujeme jeden druhému, cizím lidem, natožpak muslimům, které tak hladce zaměňujeme za islamisty či teroristy.

Jen zřídka zazní uklidňující, tišící hlas. Pro mnoho Čechů asi vypadalo bláznivě, pokud to zaznamenali, když v pondělí papež František ve Středoafrické republice vstoupil v metropoli Bangui do hlavní mešity Koudoukou a pravil: „Křesťané a muslimové jsou bratři.“

Celá jeho africká cesta je "bláznivá", pro mnohé postavená na hlavu. Tajné služby pontifika varovaly, aby do bývalé francouzské kolonienejezdil, že příliš riskuje. V roce 2013 v zemi proběhl převrat, zuří tam občanská válka mezi silnějšími křesťany a menšinovými muslimy. Čtvrt s mešitou Koudoukou je extrémně riziková.

Papež František ve Středoafrické republice navštívil mešitu v rizikové čtvrti

Papež František ve Středoafrické republice navštívil mešitu v rizikové čtvrti

Papež se rozhodl absolvovat celý plánovaný program ve Středoafrické republice, přestože mu francouzské tajné služby doporučily, aby do země nejezdil.

ČÍST DÁLE

A do tohoto afrochaosu, nedlouho před volbami v zemi papež vysloví tezi, že křesťané a muslimové jsou bratři. Jede tam, kde mu hrozí akutní nebezpečí, chodí mezi lidi, do mešity vstoupil v doprovodu pěti imámů. Ten chlap dělá všecko naruby, naopak. Nebojí se. Kašle na nebezpečí. Jde za slabými. Vyzývá ku pokoji.

Prezidentka Středoafrické republiky Catherine Sambová-Panzová papeže poprosila o odpuštění za zlo, kterého se obyvatelé její země dopustili: „Jménem celého vedení této země, ale i všech těch, kteří přispěli k její cestě do pekel, se zpovídám ze všeho dřívějšího zla a žádám z hloubi srdce o odpuštění. Rozhodně potřebujeme toto odpuštění.“

Dovedete si představit, že by třeba náš prezident Miloš Zeman požádal o odpuštění za nenávist, kterou u nás tak pilně ze svého „stolce“ rozněcuje? Za to, že pózoval s nenávistníkem Konvičkou na jednom pódiu?

František ukazuje úplně jiný způsob, jak čelit vášním, občanské válce, nenávisti mezi lidmi. Vrací je zpět ke smyslu jejich existence: Co jste? Bratři. Bratři se nemají nenávidět a vraždit, bát jeden druhého. Protože strach vede zase jen k nenávisti, vylučuje odpuštění.

Strach z komárů, ne z muslimů

Ze strachu si dělá šoufky. Když se ho novináři ptali, jestli se nebojí jet do rizikové Středoafrické republiky, odvětil jim: „Abych řekl pravdu, jediné, z čeho mám strach, jsou komáři. Vezete si s sebou sprej?“ Ten humor proti strachu skýtá nečekaně silnou naději.

Uprchlická krize a džihádistický teror v Evropě nás donutily mluvit nikoli o zboží a o ekonomickém růstu, nýbrž o hodnotách. Vyhrabali jsme křesťanské hodnoty. Jenomže ty, jak umíněně ukazuje papež, nemohou vést k odmítání bratří (a sester, dodejme genderově), muslimů a muslimek.

Strach mají, uprchlíky ale nezavrhli ani po Paříži. Reportáž z jiného Německa, než známe

Strach mají, uprchlíky ale nezavrhli ani po Paříži. Reportáž z jiného Německa, než známe

Reportáž z německého města Duisburg, kde uprchlíkům pomáhají. I když tam jsou problémové čtvrti, nezaměstnanost i incidenty s islamisty.

ČÍST DÁLE

Tak třeba nová místopředsedkyně TOP 09Jitka Chalánková chce hájit křesťanské hodnoty. Na webu hnutí Islám v ČR nechceme půl roku visela její fotografie. V Olomouci se nechala vyblejsknout poté, co podepsala petici proti uprchlickým kvótám. Snímek nyní koluje po sociálních sítích.

„Podepsala jsem petici, která se staví proti povinným kvótám pro migranty. Důvodem mého podpisu petice byla obrana křesťanských hodnot,“ sdělila nyní Chalánková veřejnosti. A dodala, že s Blokem proti islámu nespolupracuje a jejich akcí se neúčastní.

Křesťanské hodnoty vidí opačně než František. Pro ni jsou kvóty (pokus o to, aby se dvacet osm zemí EU postaralo o lidi utíkající před válkou) útokem na tyto hodnoty. Postarat se o uprchlíky nacpané v táborech v Řecku je útok na křesťanské hodnoty. Ti muslimové v táborech pro ni nejsou bratři a sestry, ale nebezpečí.

Papež po celý svůj život chodí za chudými a potřebnými. Patří k nim. Dráždí tím část „nechudé“ církve, kupříkladu polský klér. A co náš malý český papež? Co kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, metropolita a primas český? Taky chodí s chudými?

Ten chodí za mocnými. Viz bohoslužbu, kterou po 17. listopadu, kdy Zeman a jeho lidé nepustili studenty na Albertov, Duka odsloužil v Lánech za představitele státu. Mít to dobré s xenofobním prezidentem, který neustále varuje před muslimy a stojí na přesně opačné straně než papež, tedy na pódiu s islamofobem Martinem Konvičkou.

Duka s Chalánkovou, oba se považují za obhájce křesťanských hodnot, by měli vyrazit za papežem a nakazit se od něj virem bratrství.

autor: Martin Fendrych