AKTUALITY‎ > ‎

Papežská mše na Zelený čtvrtek (kytarovka) s mytím nohou postiženým

přidáno: 18. 4. 2014 3:29, autor: Farnost Josefov   [ aktualizováno 18. 4. 2014 5:56 ]

Na Zelený čtvrtek bude papež slavit liturgii v římském centru pro postižené

Vatikán. Tiskové středisko Svatého stolce dnes zveřejnilo místo, kde bude papež František sloužit mši na památku Večeře Páně. Podvečerní liturgii Zeleného čtvrtku bude Svatý otec slavit v nemocničním centru Nadace dona Carla Gnocchiho v římské čtvrti Casalotti-Boccea (Via Casal del Marmo 401). Centrum má kapacitu 150 lůžek a poskytuje asistenci pacientům s neuromotorickými onemocněními. Mše na památku Večeře Páně se bude konat v tamějším kostele v 17:30 za účasti pacientů a jejich blízkých.

Při ranní křižmové mši svatý otec František zavtipkoval:

Papež na Zelený čtvrtek umyje nohy dvanácti postiženým lidem

Řím. Považujeme papežovo gesto za docenění světa postižených, uvedl pro Vatikánský rozhlas mons. Angelo Bazzari, který vede italskou nadaci Otce Carla Gnocchiho (blahoslavený, viz foto). Nadace, která letos slaví šedesát let od svého vzniku, se ve svých 29 střediscích trvale stará o tři tisíce lidí se zdravotním postižením. Dalších deset tisíc pacientů do jejích zdravotnických center denně dochází.

Bylo to docela jednoduché. Napsal jsem papežovi dopis a pak jsem se s ním na pár minut setkal na Svatopetrském náměstí. Znovu jsem ho k nám pozval a on odpověděl: Proč ne? Budeme na to myslet. Když jsme se pak dozvěděli o jeho rozhodnutí, vzbudilo to náš obdiv a také radostné a rozechvělé očekávání. Papež se ve čtvrtek setká se zaměstnanci našich dvou římských center a také s delegacemi ze všech italských středisek. Budou tu postižení, jejich rodiny, dobrovolníci, zaměstnanci a také přátelé nadace Otce Gnocchiho.”

Navzdory všem těmto vypočítaným kategoriím chtějí v nadaci usilovat o rodinnou a důvěrnou atmosféru, v souladu s liturgií Zeleného čtvrtku.

Pro obřad mytí nohou jsme vybrali dvanáct postižených lidí různého věku, etnického původu a různých vyznání. Jsou nositeli vážných či méně těžkých postižení. Náš zakladatel prošel utrpením druhé světové války a ve své duchovní závěti se tázal: Proč existuje bolest? A sám si odpovídal: Aby se tak projevily Boží skutky a lidské činy.”

Říká mons. Bazzari, třetí nástupce blahoslaveného milánského kněze a zakladatele nadace pro pomoc postiženým, O. Carla Gnocchiho.

Papežská mše na Zelený čtvrtek ‎‎‎(kytarovka)‎‎‎ a mytí nohou postiženým