AKTUALITY‎ > ‎

Papež: Teorie velkého třesku a evoluce jsou součástí Božího plánu

přidáno: 3. 11. 2014 5:44, autor: Farnost Josefov   [ aktualizováno 3. 11. 2014 5:45 ]

Papež: Teorie velkého třesku a evoluce jsou součástí Božího plánu

Papež František
Autor: Facebook.com / Don Guido Marini

VATIKÁN - Teorie, podle níž vesmír vznikl velkým třeskem a člověk jako druh je výsledkem evoluce, jsou správné a nijak nevylučují existenci Boha. V projevu na půdě Papežské akademie věd ve Vatikánu to řekl papež František, podle nějž církev nikdy netvrdila, že "Bůh je nějaký kouzelník s hůlkou". Podle britského deníku The Independent může papežovo čerstvé vyjádření sebrat vítr z plachet zastáncům kreacionismu, nebo inteligentního designu.

"Když si čteme o stvoření v Genezi, můžeme si nesprávně představovat, že Bůh byl jakýsi kouzelník, který byl s kouzelnou hůlkou schopen udělat cokoli. Ale tak to není," řekl František. "Velký třesk, který dnes považujeme na začátek světa, nijak neodporuje existenci božského stvořitele, ba právě naopak ji vyžaduje... Bůh stvořil bytosti a nechal je rozvinout podle vnitřních zákonitostí, které dal každé z nich, aby se rozvíjely a došly plnosti," shrnula svůj názor hlava katolické církve a upozornila, že vědec se „má tázat na budoucnost lidstva i Země a jako svobodný a odpovědný ji připravovat, chránit a předcházet rizikům, která ohrožují přírodu i člověka."

František není prvním papežem, který teorii velkého třesku považuje za realistické vysvětlení vzniku světa. Už před ním se o ní vstřícně vyjádřili papeži Pius XII. a Jan Pavel II., který dokonce hovořil o tom, že evoluce je "víc než hypotézu" a že se jedná o "dostatečně potvrzený fakt". Všichni pontifikové ale vždy zdůrazňovali, že přijetí moderních vědeckých teorií není neslučitelné s představou Boha jako stvořitele.

Také František nyní apeloval, aby věřící odmítli představu, že svět vznikl náhodou. Evoluce je podle něj součástí "Božího plánu".