AKTUALITY‎ > ‎

Benedikt XVI. zahájil cestu do Mexika a na Kubu

přidáno: 24. 3. 2012 14:41, autor: Římskokatolická farnost Josefov   [ aktualizováno 24. 3. 2012 14:45 ]

Benedikt XVI. zahájil cestu do Mexika a na Kubu

Vatikán. Benedikt XVI. dnes zahájil první etapu své 23. apoštolské cesty, během níž zavítá do Mexika a na Kubu. S Itálii se rozloučil na římském letišti Fiumicino v 9.30. V mexickém Leonu má přistát po čtrnáctihodinovém letu. Vzhledem k časovému posunu se dnešní papežův den prodlouží o 7 hodin. León, hlavní město provincie Guanajuato, patří mezi nejkrásnější mexická města, rozkládá se na náhorní planině ve výšce 1800 m. Právě díky příznivému klimatu a snadné dosažitelnosti pro velký počet věřících (70% Mexičanů bydlí ve vzdálenosti do 4 hodin cesty) se stalo hostitelem Benedikta XVI., který přijíždí oslavit 200 let nezávislosti většiny latinskoamerických států. O přípravách ve městě nám více poví náš korespondent Giancarlo La Vella:

Pět set tisíc poutníků, dva tisíce novinářů z 500 titulů z celého světa, patnáct tisíc zvláštních korespondentů na mši v Parku del Bicentenario. Připravena jsou centra první pomoci i nejméně tři tisíce příslušníků pořádkových sil. To jsou některá čísla k papežské cestě, kterou za několik hodin zahájí oficiální pozdrav státních představitelů. Mexiko hostí Petrova nástupce už po šesté. Po ceremonii na letišti se Benedikt XVI. přemístí do Koleje P. Marie, Colegio Miraflores, velkého školního komplexu spravovaného sestrami služebnicemi Nejsvětější Eucharistie a Matky Boží, která v příštích třech dnech poslouží jako papežská rezidence.

Už včera proběhla inaugurace tiskového střediska, které bude sloužit novinářům doprovázejícím tuto papežskou cestu, která sice probíhá v postní době, ale je nakročená k Velikonocům, k oslavě Vzkříšení, k naději, tolik potřebné v dnešním Mexiku. Kdo chce sledovat papežskou návštěvu na internetu, má už několik týdnů k dispozici oficiální stránky apoštolské návštěvy, provozované místní biskupskou konferencí. Stránky přinášejí řadu podrobností o průběhnu návštěvy, její program, promluvy, konkrétní informace. Právě díky těmto stránkám organizátoři získali mnoho mladých lidí, kteří se nabídli jako dobrovolníci pro příští dny.

Svatého otce při letu doprovází více než 70 novinářů. Kromě Italů jsou nejpočetněji zastoupeni Mexičané, Američané a Francouzi. Při tiskové konferenci na palubě letadla, ke které se podrobněji vrátíme v našem zítřejším vysílání, Svatý otec odpovídal mimo jiné na dotazy, týkající se problematiky obchodu s drogami a sociálních kontrastů v Latinské Americe. Benedikt XVI. vyzval k překonání rozpolcenosti na osobní a veřejnou morálku. Církev není politickou mocností, nýbrž nositelkou morálky, jejímž prvním úkolem je vychovávat svědomí k zodpovědnosti, zdůraznil papež. V souvislosti s kubánskou etapou cesty Svatý otec poukázal na nastoupenou cestu dialogu a spolupráce. Je evidentní, že marxistická ideologie tak, jak byla pojímána, dnes již neodpovídá realitě, řekl Benedikt XVI a pokračoval: Je zřejmé, že církev stojí stále na straně svobody – svobody vyznání, svobody náboženství.