AKTUALITY‎ > ‎

Sestupujeme z vrcholu do údolí, říká se tomu kolaps! varuje egyptolog

přidáno: 27. 12. 2014 10:54, autor: Farnost Josefov   [ aktualizováno 27. 12. 2014 10:55 ]

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/sestupujeme-z-vrcholu-do-udoli-rika-se-tomu-kolaps-varuje-egyptolog--1428764

Sestupujeme z vrcholu do údolí, říká se tomu kolaps! varuje egyptolog

Chceme-li něco zlepšit, musíme začít sami u sebe, míní Miroslav Bárta - Foto: Prokop Havel

Chceme-li něco zlepšit, musíme začít sami u sebe, míní Miroslav Bárta

Zastupitelé ve státních službách jsou odrazem toho, jak se chováme. A pokud chceme něco zlepšit, tak jediným klíčem je začít sám u sebe. To jsou slova egyptologa Miroslav Bárty, podle kterého dnešní společnost čelí krizi. Jaké faktory nás k tomu dovedly? A co s tím můžeme dělat? To nastínil v rozhovoru s Karolínou Koubovou.

„Systém se v okamžiku svého vývoje stává komplikovaným a složitým, že jenom náklady na obslužnost dosažené úrovně jsou tak vysoké, že přestává být produktivní,“ míní. 

Rozhovor s egyptologem Miroslavem Bártou o tom, proč dnešní systém čelí krizi, jaké faktory k tomu dopomohly a co vše s tím lze dělat. Moderuje Karolína Koubová.


Varuje také, že dnešní systém sestupuje z vrcholu do údolí. „Zkratkovitě se tomu říká kolaps,“ dodává. Podle něj mýtus věčného vzestupu je nefunkční. 

„Není možné neustále být lepší a bohatší, v určitém stádiu se systém zahltí svou vlastní složitostí, a pak nastane sestup. Takhle to bylo vždycky,“ říká. 

„Zrod, vzestup, vrchol, ale stejně tak ústup ze slávy jsou různé aspekty téhož fenoménu – civilizačního vývoje“Připouští ale, že společnost má technologie a vědomostní základnu, která nemá v minulosti obdobu. „Přesto si myslím, že určitý ústup ze slávy nás čeká,“ vysvětluje. Podotýká také, že více lidí začíná cítit, že ne všechno je v pořádku. 

Jaká jsou rizika globálního oteplování? A lze systém reformovat? Poslechněte si záznam Dvaceti minut Radiožurnálu. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.