AKTUALITY‎ > ‎

Skotský kardinál vyzývá ke každodennímu nošení křížků

přidáno: 7. 4. 2012 16:23, autor: Petr Boháč

Skotský kardinál vyzývá ke každodennímu nošení křížků

Edinburgh

 

O'BrienNejvýše postavený katolický duchovní ve Velké Británii vyzývá křesťany ke každodennímu nošení křížků jako symbolu jejich víry a zápasu proti přehlížení náboženství v moderní společnosti. Symbol kříže ukazuje na snahu žít podle Kristových zásad v běžném životě, říká kardinál Keith O'Brien.

Ve svém kázání během velikonoční neděle v edinburghské katedrále Panny Marie hlava skotské katolické církve vybídne křesťany k tomu, aby kříž udělali "výrazným v jejich životech" a nosili hrdě symbol Ježíše Krista na svém oblečení každý den svého života, píše internetová verze britského deník The Guardian.

"Vím, že mnoho z vás již takový kříž nosí, ne z okázalosti, ne způsobem, který by vám mohl uškodit v práci či na dovolené, ale jako prostou připomínku toho, jak si vážíte Ježíšovy role v dějinách světa a také jako připomínku vaší snahy žít podle Kristových zásad v každodenním životě."

O'Brienova výzva přichází v době, kdy dvě Britky Nadia Eweideová a Shirley Chaplinová tvrdí, že byly diskriminovány, protože jim jejich zaměstnavatel zakázal nosit křížky a snaží se svůj případ dostat k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Kardinál O'Brien, který je jako jediný brit členem kolegia kardinálů doufá, že jeho výzva pomůže k tomu, aby vrostl počet křesťanů, kteří si osvojí nošení křížků, jako prostého a diskrétního symbolu jejich víry: "Velikonoce poskytují ideální čas k připomenutí toho, že kříž je ústředním tajemstvím křesťanské víry. Jednoduchý připínací křížek dnes stojí kolem jedné libry, protože je to méně než cena čokoládového vejce, doufám, že mnozí zváží věnování jednoho jako dárku a budou ho nosit s hrdostí."


převzato ze serveru Christnet.cz

Comments