AKTUALITY‎ > ‎

Vatikán odvolal trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka

přidáno: 2. 7. 2012 2:34, autor: Farnost Josefov   [ aktualizováno 17. 7. 2012 4:02 ]

Video: Vatikán odvolal trnavského arcibiskupa Róberta BezákaBezák nadále nesmí sídlit na území trnavské diecéze / aktualizováno

1.7.2012 Vít  Luštinec pro www.christnet.cz

 

Róbert BezákPopulární slovenský arcibiskup Róbert Bezák musí skončit v úřadě trnavského arcibiskupa. Bezák tuto skutečnost potvrdil při dnešní nedělní mši v Trnavě, kde přečetl list apoštolského nuncia Maria Giordana a rozloučil se s věřícími, ti na jeho slova reagovali několikaminutovým potleskem. Důvodem jeho odvolání byly výsledky lednové apoštolské vizitace Trnavské diecéze vedené litoměřickým biskupem Janem Baxantem. Bezák tvrdí, že s výsledky vizitace nebyl dodnes seznámený a zřeknutí úřadu proto odmítl.

Definitivní platnost rozhodnutí, které nemá v dějinách slovenské církve obdoby nastane zítra po zveřejnění v deníku L'Osservatore Romano, Bezák se tak stane emeritním arcibiskupem který nesmí sídlit na území trnavské diecéze, ve funkci ho prozatím nahradí dosavadní pomocný biskup a generální vikář Ján Orosh, informuje slovenský deník Sme.

O tom, že má být Bezák odvolán spekuloval již minulý týden slovenský politik František Mikloško, církev ovšem tuto skutečnost nepotvrdila. Mikloško dal celou situaci do souvislosti s Bezákovou neochotou krýt praktiky emeritního trnavského arcibiskupa Jána Sokola, který měl podle časopisu Týždeň v roce 1998 zpronevěřit více než 500 milionů slovenských korun z prodeje církevních pozemků. Peníze měl Sokol posílal na konto bývalého agenta komunistické StB Štefana Náhlika, který žije v Kanadě. Mikloško také naznačil, že problém nakládání s vysokými finančními částkami na trnavském arcibiskupství může souviset s nedávno publikovanými finančními problémy ve Vatikáně.

Vatikán Róberta Bezáka vyzval, aby se o celé situaci nevyjadřoval do medií. "Mám se zdržet vyjádření před masmédii, ale vy nejste masmédia, vy jste moji věřící," řekl Bezák na dnešní mši. "Prosil jsem, aby mi řekli, jaké obvinění byla vůči mně vznešena, abych s tím mohl žít, co jsem tak hrozného udělal. Nevím, komu to mohlo vadit," ptal se Bezák a zároveň upozornil, že církvi a Bohu zůstává věrný. "Nevstoupil jsem do církve, abych žil v krásné instituci, ale abych byl s Kristem. Věřím v Boha."

Důvody odvolání? Zatím se jen spekuluje

Oficiální důvody Bezákova odvolaní známe nejsou, podle informací agentury SITA prý Vatikán tvrdí, že arcibiskup nesprávně vedl diecézi a například vysvětil za kněze i lidi, kteří mu ostatní biskupové nedoporučovali. To ovšem popřela tisková mluvčí arcidiecéze Lucia Drábiková již v únoru po skončení apoštolské vizitace.

Důvodem by tak mohly být razantní změny které arcibiskup provedl po svém nástupu do úřadu: "Vizitace se zaměřila na problematiku obsazování úřadů, stav kléru a správu majetku Trnavské arcidiecéze vzhledem k významným změnám, které po svém nástupu Mons. Róbert Bezák, CSsR v arcidiecéze uskutečnil," uvedla v únoru pro blog Svetkrestanstva.sk Drábiková.

 

"Něco takového se v církvi na Slovensku nestalo od časů Cyrila a Metoděje," zdůraznil minulý týden Mikloško v rozhovoru pro Týždeň a připomněl, že ze svých funkcí nebyli odvoláni ani biskupové, kteří během komunismu byli proti vůli papeže členy Pacem in terris, sdružení kolaborujícího s komunistickým režimem v Československu.

Dvaapadesátiletý Robert Bezák vystudoval na teologické fakultě v Bratislavě a je členem Redemptoristů, do čela trnavské arcidiecéze byl jmenován 18. června 2009. Podle, zatím neověřených informací je už známe jméno jeho nástupce.Foto: KBS.sk


Slovenská nunciatura k odvolání mons. Roberta Bezáka

Bratislava. Apoštolská nunciatura na Slovensku zveřejnila „jménem Svatého stolce a z Jeho pověření vysvětlení šířících se mylných informací“ - píše se hned v jeho úvodu - „ohledně postupu, který vedl k rozhodnutí Svatého otce ve věci trnavského arcibiskupa J.E. mons. Róberta Bezáka.

Na základě početných podnětů zaslaných přímo Svatému stolci kněžími a věřícími ohledně pastorační situace v trnavské arcidiecézi,“ čteme dále v prohlášení nunciatury, „státní sekretariát Svatého stolce pověřil Kongregaci pro klérus připravit apoštolskou vizitaci v této místní církvi s cílem přezkoumat pravdivost stížností týkajících se biskupa arcidiecéze J.E. mons. Róberta Bezáka.

Apoštolská vizitace se uskutečnila ve dnech 22.ledna až 1. února 2012 a apoštolským vizitátorem byl jmenován litoměřický biskup z České republiky, J.E. mons. Jan Baxant. Výsledky prověrky byli potom zaslány apoštolským vizitátorem na Kongregaci pro klérus, která se jimi ve spolupráci se státním sekretariátem a Kongregací pro biskupy přiměřeným způsobem věnovala a pozorně je přezkoumala.

Kongregace pro biskupy následně seznámila J.E. mons. Róberta Bezáka s nejdůležitějšími body týkajícími se jeho osoby a pastorační aktivity a požádala ho, aby je zvážil a vyjádřil se k nim. Mons. Bezák odpověděl na tento požadavek listem adresovaným Kongregaci pro biskupy.

Závěrečné výsledky prověrky byly pak spolu se stanoviskem státního sekretariátu a Kongregace pro klérus předloženy Svatému otci, aby přijal konečné rozhodnutí. Svatý otec se po jejich pozorném zvážení a modlitbě rozhodl požádat J.E. mons. Róberta Bezáka, aby odstoupil z pastoračního vedení trnavské arcidiecéze. Na žádost mons. Bezáka ještě před zveřejněním rozhodnutí Svatého otce poskytl mu prefekt Kongregace pro biskupy možnost osobního setkání. Setkání se však neuskutečnilo. Když mons. Bezák odmítl vzdát se úřadu, uvolnil jej Svatý otec z pastoračního vedení arcidiecéze a toto rozhodnutí bylo zveřejněné 2. července 2012.

Papežská rozhodnutí týkající se jmenování či odstoupení z úřadu biskupů jsou v jednotlivých biskupstvích zveřejňována v den, který byl s dotyčnou osobou dohodnut anebo jí byl uložen. Svatý stolec proto vyjadřuje hluboké politování nad tím, že mons. Bezák urychlil zveřejnění této zprávy a tím porušil papežské tajemství.

Apoštolská nunciatura jménem Svatého stolce vybízí věřící na Slovensku, aby ochotně a v duchu víry rozhodnutí Svatého otce přijali. Svatý otec ujišťuje všechny biskupy, kněze, jáhny, řeholníky a věřící laiky Slovenska svojí otcovskou blízkostí, aby se v této Svatým otcem milované zemi ještě více upevnila jednota církve,“
končí se prohlášení Apoštolské nunciatury na Slovensku. 

z radiovaticana.cz


VYJADRENIE DOMINIKÁNOV SLOVENSKEJ PROVINCIE K ODVOLANIU TRNAVSKÉHO ARCIBISKUPA MONS. RÓBERTA BEZÁKA, CSSR

Ako rehoľníci dôverujeme Svätému Otcovi Benediktovi XVI, Cirkvi a jej riadiacim orgánom.

Arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka si vážime ako človeka, rehoľníka aj biskupa a vyjadrujeme mu podporu a solidaritu.

Ak existujú závažné dôvody, kvôli ktorým bol arcibiskup Bezák odvolaný, mali by byť primeraným spôsobom prezentované. Za súčasných okolností totiž vedie netransparentnosť k dohadom, k napätiu vo vnútri cirkvi a k zníženiu jej dôveryhodnosti.

Vyjadrujeme nádej, že táto ťažká skúška, ktorá odkryla slabé miesto slovenskej cirkvi, dala do pohybu dianie, ktoré môže prispieť k jej väčšej zrelosti, ak budeme dôverovať Bohu a zostaneme otvorení pre úprimnosť, spravodlivosť, vzájomnú úctu a ochotu riešiť problémy transparentne a komunikovaním o nich.

9.7.2012 Matúš Kušnír OPVideo: Otázky, které měly přispět k odvolání arcibiskupa BezákaSlovenští biskupové se dnes sejdou na mimořádném setkání v Donovalech, popřeli ovšem spojitost setkání s medializovaným dokumentem

17.7.2012 Redakce  Christnet.cz

 

poprel spojitosť s medializovaným dokumentomVšech 11 otázek, na které se odvoláného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka ptal prefekt Kongregace pro biskupy kardinál Marc Ouellet, včera zveřejnila slovenská televize TA3. Svatý stolec zajímalo například financování diecéze, názory na celibát, eutanázii, potraty, ale třeba i zda Bezák kněze neodrazoval od každodenního slavení mší.

Církevní analytik a autor portálu www.svetkrestanstva.sk Imrich Gazda pro deník Sme řekl, že publikované dokumenty působí hodnověrně, jejich autentičnost, ale nikdo nepotvrdil. "Vyplývá z nich, že zveřejněné otázky byli arcibiskupovi Bezákovi zaslané prefektem Kongregácie pro biskupy, kardinálem Marcem Ouelletom 3. května. Bývalý trnavský arcibiskup na ně odpověděl 15. května," řekl Gazda. Tiskový mluvčí Konference biskupů Slovenska (KBS) Jozef Kováčik pro magazín Christnet.cz uvedl, že se KBS k  dokumentům vyjadřovat nebude: "Není v kompetenci KBS vyjadřovat se k částečné komunikaci mezi arcibiskupem Bezákem a příslušnou kongregací Svatého stolce, i kdyby byla autentická."

  Bezák otázky a odpovědi

Bezák otázky a odpovědi
Bezák otázky a odpovědi
Bezák otázky a odpovědi
Bezák otázky a odpovědi
Bezák otázky a odpovědi
Bezák otázky a odpovědi

 

Zdroj: TA3


Comments