AKTUALITY‎ > ‎

VATIKÁN VYZÝVÁ ŽENY K DIALOGU, ŽÁDÁ MINUTOVÉ SPOTY A SELFIE

přidáno: 3. 1. 2015 14:32, autor: Farnost Josefov   [ aktualizováno 3. 1. 2015 14:33 ]

VATIKÁN VYZÝVÁ ŽENY K DIALOGU, ŽÁDÁ MINUTOVÉ SPOTY A SELFIE

Image

Selfie a spoty o délce jedné minuty pro dialog s Vatikánem přes hashtag#Lifeofwomen. Termín do 4. ledna 2015. Tímto způsobem církev žádá ženy, aby vyprávěly o svých myšlenkách a vlastní identitě. Videoupoutávka budí rozpaky.

Selfie a spoty o délce jedné minuty pro dialog s Vatikánem přes hashtag#Lifeofwomen nebo link na adresu lifeofwomen2015@gmail. Termín do 4. ledna 2015. Tímto způsobem církev žádá ženy, aby vyprávěly skrze obraz o svých myšlenkách a vlastní identitě. Na webu Papežské rady pro kulturu je zveřejněno krátké video jako výzva ženám:

"V jakém bodě se jako ženy právě nacházíme? Určitě ses častokrát ptala, kým jsi, co děláš, co si myslíš o svém bytí ženou, o své síle, o svých potížích, o svém těle a svém duchovním životě. Pokud chceš, můžeš se podělit o svůj pohled," promlouvá z videa Nancy Brilli, jedna z konzultantek Papežské rady pro kulturu.

Vybrané fotografie a spoty pak budou prezentovány v dokumentárním filmu biskupům a kardinálům na výročním zasedání rady, které se bude konat za zavřenými dveřmi v Římě od 4. do 7. února.

"Ženská kultura: rovnost a odlišnost" je téma, které vybral předseda rady, kardinál Gianfranco Ravasi. Kardinál k celé akci říká: "Snahou zasedání bude postihnout některé aspekty ženské kultury, aby bylo možné rozeznat pastorační cesty a tak uschopnit křesťanské komunity k naslouchání a dialogu se současností také v této oblasti".

Je třeba říci, že za nápadem vyzvat ženy k natočení minutových spotů nebo umístění fotografie stojí skupina žen, která s Papežskou radou pro kulturu spolupracuje. Inspiraci čerpaly také ze slov papeže Františka v Evangelii Gaudium: "Požadavky legitimních práv žen, počínaje pevným přesvědčením, že muži a ženy mají tutéž důstojnost, kladou církvi hluboké otázky, které ji vyzývají a které nelze jednoduše obejít." (EG, 104)

Škoda jen, že z jejich snahy vzešla upoutávka, která působí více jako silvestrovská parodie než vážně míněný pokus o sdílení a dialog. Na spot Papežské rady pro kulturu se okamžitě snesla vlna kritiky. Blonďatá Italka s nalepenými řasami a vrstvou make-upu svojí vizáží popudila např. Američanky (více zde), které v ní vidí stereotypní zobrazení ženy jako sexuálního objektu. Možná jsou k Nancy Brilli příliš příkré, ocenila bych, že na videu nemluví mdlým hlasem některá bledá líčka. Také je otázkou, jak je celá akce míněna vážně a zvládnuta organizačně, když se o ní katoličky u nás prakticky neměly šanci dozvědět.

I přes otřesný spot Papežské rady se snažme zahlédnout to pozitivní. Téma žen v církvi se dostává na pořad dne a film z autentických příspěvků, který bude zveřejněn na youtube, určitě bude stát za zhlédnutí. Ty akční z nás mohou ještě své video do Vatikánu poslat. Hora ruit, uzávěrka je 4. ledna.

zdroj