AKTUALITY‎ > ‎

Administrátorem diecéze na dobu sedisvakance zvolen Mons. Josef Kajnek

přidáno: 16. 10. 2010 12:37, autor: Římskokatolická farnost Josefov   [ aktualizováno 16. 10. 2010 13:03 ]

Administrátorem královéhradecké diecéze na dobu sedisvakance zvolen Mons. Josef Kajnek

12.4.2010 Hradec Králové

Sbor poradců královéhradecké diecéze při svém dnešním zasedání zvolil Mons. Josefa Kajneka, pomocného biskupa královéhradeckého, administrátorem diecéze na dobu do uvedení nového královéhradeckého diecézního biskupa do úřadu. Nový administrátor bezprostředně po volbě za přítomnosti sboru poradců a zaměstnanců biskupství složil slavnostní přísahu v biskupské kapli.

Uvedením Mons. Dominika Duky, OP do úřadu arcibiskupa pražského nastala v královéhradecké diecézi tzv. sedisvakance, uvolnění úřadu diecézního biskupa, a zároveň přešlo řízení diecéze právě na pomocného biskupa Josefa Kajneka, který bez průtahů svolal sbor poradců k volbě administrátora diecéze, tedy tak, jak to ukládá církevní právo (kán. 419 a 421 Kodexu kanonického práva).

Výběr nového královéhradeckého diecézního biskupa je v kompetenci Svatého stolce, který prostřednictvím apoštolského nuncia provádí místní šetření, na jehož základě je Svatému otci předložena trojice kandidátů jako podklad pro jeho vlastní volbu. Dá se předpokládat, že jmenování nového královéhradeckého biskupa a jeho uvedení do úřadu se uskuteční v řádu měsíců. Věřící diecéze se již nyní za dobrou volbu nového biskupa intenzivně modlí.

Modlitba za nového královéhradeckého biskupa

I.

Bože, věčný Pastýři, ty sám ustavičně řídíš a chráníš svou církev, vyslyš naše prosby a dej, ať se naším novým biskupem stane ten, kdo se ti líbí svatostí života a bude se o tvůj lid starat s apoštolskou horlivostí a láskou. Pošli nám, prosíme, takového pastýře, který zná své ovce a dává za ně svůj život. Ty sám, Pane, ukaž, koho sis vyvolil, aby nás jako náš nový biskup učil žít podle evangelia a ukazoval nám cestu k tobě.

Prosíme o to skrze Krista, našeho Pána. Amen.

II.

Pane Ježíši Kriste, svěřujeme ti jmenování našeho nového biskupa a prosíme, veď mysl Svatého otce i všech, kteří nesou za tuto volbu odpovědnost. Dobrý Pastýři, dej nám takového pastýře, který se tobě líbí, který tě bude následovat, kamkoli půjdeš, a povede nás skrze tebe k Otci. Neboť ty jsi živ a vládneš na věky. Amen.