AKTUALITY‎ > ‎

Papež František přijal arcibiskupa Roberta Bezáka

přidáno: 18. 4. 2015 16:20, autor: Farnost Josefov   [ aktualizováno 18. 4. 2015 16:21 ]

Papež František přijal arcibiskupa Roberta Bezáka

Vatikán. Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo, že papež František dnes přijal na osobní audienci emeritního trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. O obsahu rozmluvy nebylo zatím zveřejněno nic bližšího. Slovenský prezident Kiska po včerejší audienci sdělil, že s papežem mluvili také o jeho případu „a o tom, co nás na Slovensku trápí“. Loni v červnu na náměstí sv. Petra bývalý trnavský arcibiskup krátce s papežem mluvil, ale jen v rámci tzv. bacciamano, tedy osobního pozdravu během středeční generální audience.
Papež František přijal arcibiskupa Bezáka, spolu s kardinálem Vlkem

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 10. dubna 2015 14:50

Papež František přijal arcibiskupa Bezáka, spolu s kardinálem Vlkem

Arcibiskup Róbert Bezák na soukromé audienci u papeže Františka
Autor: L'Osservatore Romano / Christnet.cz

VATIKÁN / AKTUALIZOVÁNO - Papež František v pátek přijal na soukromé audienci arcibiskupa Róberta Bezáka. Ten byl v Římě již od včerejška. O setkání informovalo Tiskové středisko Svatého stolce a portál Vatican Insider.

"Svatý Otec František přijal dnes dopoledne na audienci emeritního trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka," stojí v oficiálním vatikánském bulletinu, bez dalších podrobností.

S papežem Františkem o osudu oblíbeného duchovního také včera při soukromé audienci hovořil slovenský prezident Andrej Kiska. "Diskutovali jsme i o arcibiskupovi Bezákovi. Dlouho jsme o tom diskutovali," uvedl v jednom z rozhovorů. Že byl ale Bezák už ve čtvrtek v Římě přítomný, prezident nevěděl.

Podle fotografií, které zveřejnil deník L'Osservatore Romano byl na audience s arcibiskupem Bezákem, také přítomen český kardinál Miloslav Vlk. Právě on se o Bezákův případ ve Vatikánu několikrát zajímal a u papeže přimlouval za jeho audienci. 

Mikloško: Je to obrovský posun

„Toužili jsme, aby si papež s Bezákem popovídal, protože okolnosti jeho odvolaní jsou stále nejasné. Je to obrovský posun, že se prolomily zdi a Bezák mohl říct svůj názor,“ uvedl pro agenturu SITA František Mikloško, který jako první před třemi lety upozornil, že se připravuje Bezákovo odvolání. 

Mikloško zároveň míní, že římský biskup má snahu případ nějakým způsobem dále řešit, že by se ale Bezák mohl vrátit do některé ze slovenských diecezí jako reálné nevidí, podle něj spíš bude nadále působit někde v zahraničí, nebo na některé z vatikánských kongregací. "Samotný Bezák, když by se vrátil mezi slovenské biskupy, byl by jiný než předtím. I biskupové by byli jiní. Všichni prošli vnitřním vývojem." 

"Určitě je to velký průlom v jeho případu a překvapení," řekl podle sme.sk novinář Imrich Gazda, který se specializuje na dění v církvi. Už samotná skutečnost, že se Bezák s hlavou katolické církve setkal, podle Gazdy znamená, že se případ nějak posouvá. Ovšem jakým směrem, je v této chvíli těžké říci. 

Bezák byl odvolán ze své funkce 2. července 2012 tehdejším papežem Benediktem XVI. na základě apoštolské vizitace, kterou vedl litoměřický biskup Jan Baxant. O důvodech jeho odvolání se pouze spekulovalo, důvodem mohl být například jeho otevřený přístup k vykonávaní funkce, nebo spory s jeho předchůdecm arcibiskupem Jánem Sokolem.

 

kardinál Vlk: papež rozhodne o kauze Bezák

Vydání: 2015/16  14.4.2015, Autor: Tomáš Kutil

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák se snažil sejít s papežem už několikrát. Podařilo se to minulý pátek. Jejich rozhovoru byl přítomen kardinál MILOSLAV VLk

Jak dlouho byla plánovaná schůzka Svatého otce s arcibiskupem Bezákem? Byl jste tím, kdo ji zprostředkoval?

Celou kauzu jsem sledoval od počátku, od roku 2012. Brzy po jejím začátku a po vizitaci za mnou přišli lidé z Bezákova okolí, jeho spolupracovníci, zpravili mě o celé záležitosti a dali mi kopie důležitých dokumentů, takže jsem byl dobře informován. I v roce 2013 jsem sledoval různé aktivity, zvláště laiků v této věci. Od začátku roku 2014 jsem se pak angažoval přímo. Absolvoval jsem různé návštěvy, například osobní jednání u substituta vatikánského Státního sekretariátu Mons. A. Beccia, jemuž jsem pak obsah celého našeho rozhovoru potvrdil i písemně. Žádal jsem, aby se Státní sekretariát ujal řešení celého případu.

Když se nic nehýbalo, šel jsem ve druhé polovině roku koncelebrovat se Svatým otcem Františkem do penzionu svaté Marty. Po mši svaté jsem s ním o celé věci hovořil a 25. září toho roku jsem napsal žádost na Státní sekretariát o audienci pro Mons. Bezáka. Letos v březnu jsem dostal dopis od Mons. Beccia se sdělením, že „Svatý otec přijal mou žádost o audienci pro Mons. Bezáka“. V dopise se píše, že datum audience určí prefekt papežského domu. To se stalo jeho dopisem z 11. března. Audience byla stanovena na 10. dubna.

Jste s arcibiskupem Bezákem v pravidelném kontaktu?

Ze začátku jsem s ním neměl žádný přímý kontakt. To se změnilo až v roce 2014, když jsem se začal v této záležitosti více angažovat.

Jen o den dříve byl u papeže slovenský prezident Kiska. Prozradil, že o Bezákovi s papežem Františkem mluvil. Mělo to podle vás význam?

Audience slovenského prezidenta, i když zřejmě nebyla plánovaná v souvislosti s již připravenou audiencí Mons. Bezáka, jistě přispěla k posunu řešení celé kauzy. V poslední době navštívilo slovenskou církev také několik vatikánských činitelů, kteří se o případ Bezák zajímali.

Schůzky arcibiskupa Bezáka s papežem jste se osobně účastnil. Jakou měla atmosféru?

Mons. Bezáka jsem jen doprovázel. Chtěl, abych tam šel s ním. Nebyl jsem ani napsán na seznamu audiencí, ale když Svatý otec zjistil, že jsem přítomen, pozval mě dál. Papež vytvářel otevřenou atmosféru důvěry tím, že soustředěně a se zájmem naslouchal, zajímal se, kladl otázky.

Jak dlouho schůzka trvala?

Něco přes 20 minut.

O čem všem se mluvilo?

Papež pozorně vyslechl vyprávění Róberta Bezáka, zeptal se ho, co si myslí o řešení celé situace, a nakonec řekl, že si věc prostuduje a rozhodne o řešení.

Jak by se podle vás mohl dál vyvíjet osud arcibiskupa Bezáka? Je šance, že by mohl být rehabilitován a jmenován do některé církevní funkce?

Domnívám se, že kauza je před brzkým vyřešením. Mám dojem, že Mons. Bezák se na Slovensko nevrátí. Papež mu dal morální satisfakci a jsem přesvědčen, že mu určí místo vhodné pro biskupa, což bude jeho rehabilitace.