AKTUALITY‎ > ‎

Z Hradce k apoštolským prahům. Biskupové vyrážejí za papežem Františkem

přidáno: 8. 2. 2014 16:34, autor: Petr Boháč   [ Aktualizováno 15. 2. 2014 15:07 uživatelem Farnost Josefov ]

Z Hradce k apoštolským prahům. Biskupové vyrážejí za papežem Františkem

Tradice návštěv Ad limina trvá již několik staletí. Biskupové během ní informují papeže o svých diecézích.

 

V úterý 11. února odletí všichni biskupové z Česka za Svatým otcem, mezi nimi i hradecký biskup Jan Vokál a pomocný biskup Josef Kajnek. Po osmi letech se tak zopakuje návštěva Ad limina (k apoštolským prahům), kdy se všichni členové biskupské konference setkávají s nejvyšším pontifikem. Biskup Jan Vokál bude s papežem hovořit o hradecké diecézi a o oblastech, kterým se věnuje v biskupské konferenci - zejména agendě liturgické komise.

 

Při návštěvě Ad limina biskupy doprovodí také poutníci z českých a moravských diecézí. Jejich cestu z celé země organizuje právě poutní centrum hradeckého biskupství. Pouť začíná 11. února, v den svátku Panny Marie Lurdské, a vrcholí v pátek 14. února setkáním biskupů se Svatým otcem. Poutníci se s ním budou moci pozdravit při generální audienci ve středu 12. února.

 

Čeští biskupové budou sloužit mše svaté každý den v jedné z římských bazilik. Královéhradecký biskup Jan Vokál bude kázat při večerní bohoslužbě v pátek 14. února v bazilice sv. Klimenta, jejím hlavním celebrantem bude kardinál Miloslav Vlk, emeritní pražský arcibiskup.

 

Návštěva Ad limina apostolorum (v překladu K apoštolským prahům) bude první oficiální příležitostí k setkání českých a moravských katolických biskupů s papežem Františkem. Předchozí cesta se uskutečnila v listopadu roku 2005.

 

Biskup Jan Vokál se s papežem Františkem už jednou neformálně setkal, loni v květnu s ním sloužil mši svatou ve vatikánském domě svaté Marty, kde papež bydlí. Poté s ním měl příležitost soukromě posnídat.

 

Z programu návštěvy Ad Limina:

  • bohoslužby s  biskupy: Sv. Jan v Lateránu – středa 12. února v 16.00 hod., Sv. Pavel za hradbami – sobota 15. února v 15.45 hod., Sv. Kliment – pátek 14. února v 18.30 hod., Santa Maria Maggiore – čtvrtek 13. února v 16.00 hod. a Sv. Bartoloměj na Tiberském ostrově – neděle 16. února v 9.30 hod.
  • úvodní hlavní bohoslužba začne symbolicky právě v bazilice sv. Petra ve Vatikánu, a to přímo v kryptě u hrobu sv. Petra, v úterý 11. února v 17.00 hod. a bude jí předsedat pražský arcibiskup a předseda ČBK kardinál Dominik Duka OP.
  • hlavní generální audience u Sv. otce v aule Pavla VI. ve středu 12. února v 10.30 hod.
  • hlavní společná bohoslužba pro pouť ČR AD LIMINA s ostatními slovanskými zeměmi v pátek 14. února v 18.30 hod. v bazilice sv. Klimenta u hrobu sv. Cyrila, ve výroční den jeho úmrtí a bude ji doprovázet sbor Cantores Gradecenses od královéhradecké katedrály. Hradecký biskup Jan Vokál při ní bude kázat.

 

První návštěvy biskupů v Římě začaly už v roce 743 po nařízení papeže Zachariáše. Jako povinné je konstitucí Romanus Pontifex ustanovil papež Sixtus V. v roce 1585. Roku 1909 papež Pius X. ustanovil konzistoriálním dekretem A remotissima, že každých pět let musí diecézní biskup podávat osobně papeži zprávu o stavu své diecéze.

 

Povinnost se týká diecézního biskupa a některých ordinářů, kteří mají teritoriální jurisdikci (například územní opatové). Návštěva, která se obvykle koná v intervalu pěti až deseti let zahrnuje návštěvu hrobů apoštolů sv. Petra a Pavla a setkání s papežem. Je zvyklostí, že se jí biskupové z jedné církevní provincie nebo státu účastní společně. Návštěva Ad limina je výrazem sounáležitosti místní církve v naší zemi s církví univerzální.

Comments